close
تبلیغات در اینترنت
درس‌هایی از واقعه مباهله .
«فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ الله عَلَى الْكاذِبِينَ» سوره آل عمران آيه 61 «پس هركس در اين باره پس از دانشى كه تو را حاصل آمده، با تو محاجه كند، بگو: بياييد پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و ما خويشان نزديك و شما خويشان نزديك خود را فرا خوانيم؛ سپس مباهله كنيم و لعنت خدا را بر دروغ‏گويان قرار دهيم»موضوعات

نویسندگان

آرشیو مطالب

لینکستان

مراجع تقليد


نرم افزار وبآواي وبلاگ

درس‌هایی از واقعه مباهله

نتیجه تصویری برای مباهله

 بیست وچهارمذی‌الحجه روز مباهله پیامبر اسلام(ص) با ساکنان مسیحی نجران است که مرور این واقعه درس‌های بزرگی برای نسل‌های امروز امت‌های اسلامی به همراه دارد .

 روز بیست و چهارم ذی‌الحجه سال دهم هجری قمری پیامبر(ص) طی نامه‌ای ساکنان مسیحی نجران را به آیین اسلام دعوت کردند و چون مردم نجران حاضر به پذیرفتن اسلام نبودند، پیامبر آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کردند.

یا توجه به حقانیت ادعای پیامبر اکرم(ص) و حضور ایشان به همراه اهل بیت خود برای امر مباهله(نفرین کردن کسی در حق دیگری)، اهالی نجران بر حقیقت ایشان پی برده و از مباهله خودداری کردند پس از گذشت سالها  می توان درس های بزرگی از این واقعه گرفت  یکی از درس‌های بزرگ واقعه مباهله ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان است .ایستادگی در برابر دشمنان آنان را بر باطل بودن خود آگاه ساخته و در نهایت منجر به عقب‌نشینی آنها خواهد شد.


در ماجرای میاهلهآیه پنجم سوره آل عمران، نازل شد وبه عنوان آیه مباهله معروف شد این آیه در پاسخ به رفتار کسانی است که حضرت عیسی(ع) را مورد پرستش قرار داده و از ایشان به عنوان فرزند خداوند یاد می‌کردند، در این آیه علاوه بر اثبات مقام نبوت و رسالت پیامبر گرامی اسلام و نه خدا بودن ایشان، بر مخلوق بودن حضرت عیسی(ع) نیز اشاره شده است. تفسیر و مفهوم این آیه حقایق بسیاری را بر همگان وارد کرداین آیه با توجه به وجود الفاظ «ابناءنا و نساءنا» بیانگر این مسئله مهم نیز است که زن و مرد در مسئله دین و دیانت هم‌ردیف با هم قرار دارند و زنان در مسائل دینی از مردان متمایز نیستند.

 پیشنهاد مباهله را کسی می‌دهد که بر حقانیت خود ایمان داشته باشد،در این واقعه نیز پیشنهاد مباهله از سوی پیامبر اکرم(ص) داده شده بود که این مسئله خود حقانیت ایشان را در ادعای خود اثبات می‌کرد.

با این واقعه حقانیت اسلام و اهل بیت پیامبراکرم(ص) بر همگان آشکار شد و این حقانیت تا قیامت ادامه خواهد داشت.


اما درس های این واقعه یه صورت خلاصه

نتیجه تصویری برای مباهله

آن‌جا که مباهله، به‌عنوان آخرین حربه پیامبر، پس از اثر نکردن منطق و استدلال مورد استفاده قرار گرفته، بنابراین منظور آن ظاهر شدن اثر خارجی نفرین است؛ نه یک نفرین ساده بی‌اثر-

-پیشنهاد مباهله را کسی می‌دهد که بر حقانیت خود پافشاری داشته باشد و در این واقعه، پیامبر بود که مباهله را طرح کرد.

-آیه مباهله، مقام نبوت و رسالت پیامبر را هم به روشنی اثبات می‌کند؛ زیرا کسانی که حاضر نشدند با او مباهله کنند، یقین کردند که او فرستاده خداست.

-مباهله، روشنگر این است که حضرت عیسی علیه‌السلام، رسول و پیامبر خداست؛ نه فرزند خدا؛ عابد است و نه معبود؛ مخلوق است و نه خالق.

-زن و مرد، در مسئله دین و دیانت دوشادوش همدیگر هستند (ابناءنا، نساءنا و انفسنا در آیه مباهله اشاره به این مسئله دارد)

-در دعا کردن آنچه مهم است، انگیزه‌ها و شخصیت‌هاست؛ نه تعداد (گروه مباهله‌کننده پنج نفر بیش‌تر نبودند)

-علی بن ابی‌طالب، جانِ رسول خداست. (انفسنا)

-استدلال منطقی آوردن، اولین راه برای بحث با دیگران است.

-آخرین برگ برنده مؤمن واقعی، دعاست.

-استدلال را باید پاسخ داد؛ ولی مجادله و لجاجت را باید سرکوب کرد.

-اگر شما محکم بایستید، دشمن به دلیل باطل بودنش، عقب‌نشینی می‌کند.

- قوام و اساس دین اسلام به خاطر همین پنج نفر است؛ وگرنه پیامبر می‌توانست شخصاً نفرین کند و اهل بیتش را با خودش نیاورد. ولی این قضیه نشان داد که اهل بیت پیامبر، هم‌گام و همراه او برای رسیدن به حق هستند و همواره آماده استقبال از مرگ‌اند.

ما مفتخریم که پیروان آخرین پیامبریم؛ آخرین پیامبر که رحمة للعالمین است و مبنای باورهایش حکمت است و موعظه حسنه و جدال احسن.

ما مفتخریم که پیروان حق و حقیقت و راستی شده‌ایم، با مناظره دل‌هایمان نخواهد لرزید.

ما مفتخریم که منادی منطق و اخلاق و عدالت بوده‌ایم در تاریخ اگر دروغ ببافند علیه ما اگر تهمت بزنند به عقیده ما، یقینمان محکم‌تر از آن است که بترسیم از محکوم شدن.

ما مفتخریم که فخر دانشمندان تاریخ جعفر بن محمد صادق علیه‌السلام از ماست و به ما آموخته است که چگونه به دفاع از خویش بپردازیم و چگونه احتجاج بورزیم.

ما مفتخریم که پرچمدار منطق توحیدی، علی بن موسی الرضا از ماست و آموخته است به ما که چگونه رویاروی اصحاب ادیان بنشینیم و از زبان دلیل و برهان بهره بجوییم. پیروان آخرین پیامبر، پیروان دین کامل الهی‌اند و از بهانه‌تراشی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها نخواهند هراسید.

تهیه وتنظیم :سجاد سحرخوان 

منایع :

 تبیان 

حوزه 


نویسنده:صادق سحرخوان ؛ تاریخ: پنجشنبه 15 تير 1396


درباره وب

چت باکس

كتابخانه وبلاگ

لوگو دوستان
آخرين مطالب:|

codes and tools for blog